Tu jest miejsce na Twoja reklamę! Szczegóły współpracy...

lipiec 30th, 2012

Śniadanie Piątkowe: Outsourcing – moda, wygoda, porażka..?

Kategoria wpisu: Dyskusje, Wszystkie, Wydarzenia:, Śniadania Piątkowe - Grzegorz Olejnik @ 18:00

Piątek 3-go sierpnia, 8 rano,w Castor Cafe na rynku głównym - śniadanie IT poświęcimy zagadnieniu outsourcingu.

23-25 maja 2012 - pod hasłem „How big can we grow” - odbyło się w Krakowie spotkanie światowej sławy ekspertów ze świata outsourcingu, usług wspólnych i obsługi biznesowej. Tholons „Top outsourcing cities 2012” umieszcza Kraków na 11 pozycji  w najnowszym raporcie, wśród najlepszych lokalizacji dla inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych.  Wyżej znajdowało się aż 6 miast indyjskich. 50 firm zajmujących się obsługą procesów biznesowych, w których pracuje około 20 tysięcy osób, znajduje się w Krakowie i najbliższych okolicach.

Piątek 3-go sierpnia, 8 rano,w Castor Cafe na rynku głównym - śniadanie IT poświęcimy zagadnieniu outsourcingu. Przy filiżance kawy podzielmy się doświadczeniami i podyskutujemy czy outsourcing to:

Moda – globalnie inwestycje w są coraz większe, coraz popularniejsze są usługi cloud. Czy nowoczesna firma to firma gdzie zamiast etatowych pracowników są kontraktorzy? Nie ma etatowego informatyka jest za to zewnętrzna firma obsługująca infrastrukturę, główne serwery są w kolokacji, a dane trzymane w „chmurze”.

Wygoda - powszechnie hasło outsourcing kojarzy się z redukcja kosztów – badania przeprowadzone w stanach zjednoczonych pokazały, że 60% respondentów wskazuje outsourcing jako cel stosowania outsourcingu [Robin Gareiss: Analysing the Outsourcers] Wśród zalet wymienia się także większą elastyczność, lepszą kontrole wydatków itp. Jeżeli jakiś projekt w firmie upada – kontraktorom się po prostu dziękuje – nie trzeba martwić się o nadmiarowe zatrudnieni, czy niewykorzystaną infrastrukturę. Zasoby się dodaje i odejmuje w razie potrzeby.

Porażka – outsourcing niesie ze sobą zagrożenia takie jak:

- niskiej jakości usługi – umowy outsourcingowe, mogą nakładać na nabywcę ograniczenia takie jak: konieczność korzystania z wybranych rozwiązań, dopasowanie procedur wewnętrznych do partnera outsourcingowego. Pracownicy zdalni nie czują się częścią korporacji, dla której pracują – nie identyfikują się z firmą – pracują gorzej.

– ryzyko wycieku poufnych informacji.  Firma Sun Microsystems wsparcie techniczne dla sowich produktów przekazała do firm outsourcingowych. Dla regionu APAC była to firma EDS, która została w późniejszym czasie wykupiona przez HP – jednego z głównych konkurentów na rynków serwerów. Tym samym wsparcie techniczne świadczył konkurent.

Piątek 3-go sierpnia, 8 rano,w Castor Cafe na rynku głównym porozmawiamy o tym czy taniej oznaczy tanio – czy oszczędności finansowe są wstanie zrekompensować jakość usług. Czy zewnętrzna firma jest wstanie dostarczyć nam usługi na wyższym poziomie? I dlaczego to Polacy nie są na szczycie listy raportu Tholons „Top outsourcing cities 2012”

Tags: , , , ,

Liczba komentarzy: 2 »

 1. Brawo Grzegorz, wszyscy chętnie spotkamy się. Jak zwykle chętni na śniadanie, którzy nie wyjechali na wakacje ani się jeszcze nie wy-aut-sorsowali, mogą się zgłaszać na kontakt-małpka-it.wkrakowie.org. Pssst! słyszałem że jak zwykle Sponsor Sponsoruje Kawę i Pączka. Za darmo! do zobaczenia w piątek.

  Komentarz dodał Paweł Płaszczak - 30.07.2012 @ 23:14

 2. Dziękuje wszystkim, którym udało się dotrzeć, a Pawłowi za sponsorowanie spotkania. Dzisiejszą kawę można było wypić w doborowym towarzystwie 8 osób.

  W czasie krótkiej dyskusji nie udało się nam jednoznacznie znaleźć odpowiedzi na pytanie, czym jest outsourcing. Jak można było usłyszeć - kierownictwo wyższego szczebla nie zawsze kieruje się tylko analitycznym (finansowym) podejściem przy podejmowaniu decyzji. To, co jest modne (wygodne, popularne) jest poprostu „najlepsze”.

  Outsourcing jest to na pewno wygodne rozwiązaniem, które – pozwala na dynamiczne zarządzanie zasobami, umożliwia redukcje kosztów, nawet małe firmy mogą mieć dostęp do nowych/drogich technologii. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wycenę giełdową firmy, a w czasie, kiedy zyski spadają pozwala w prosty sposób obniżyć koszty przez redukcje zasobów.

  Zagrożenia, jakie dostrzegli dyskutanci to przede wszystkim niska, jakość usług – firmy wynajęte do wykonania zadania same zlecają jego wykonanie innej firmie, przez co projekt przechodzi przez łańcuch dostawców. Pytanie czy każdy kolejny dostawca usługi dostarcz jakąś wartość czy jest jedynie pośrednikiem. Kolejną bolączką jest identyfikacja pracownika – kontraktorzy częściej identyfikują się z firmą, do której zostali wynajęci, niż z tą, która ich faktycznie zatrudnia.

  Nie mniej jednak zawsze należy mieć na uwadze 3 rzeczy – praca korporacji to wypadkowa: wojska, zakonu i Disneylandu – trzeba wykonywać rozkazy, wierzyć w to co się robi… i robić czasami zwariowane rzeczy…

  Komentarz dodał Grzegorz Olejnik - 3.08.2012 @ 10:35

Dodaj komentarz

Wydarzenia

  Brak wydarzen.

O Nas

Inicjatywa "IT w Krakowie" jest niedochodową i apolityczną organizacją pozarządową. Nasz cel to integracja, promowanie oraz rozwój społeczności informatycznej w Krakowie i regionie.
czytaj więcej

Archiwum